AHA50AFB-294R
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: AHA50AFB-294R
Features -
Tolerance ±1%
Lead Style Solder Lugs
Resistance 294 Ohms
Failure Rate -
Power (Watts) 50W
Package / Case Axial, Box
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Coating, Housing Type Aluminum
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
RESISTOR CHASSIS MOUNT 294 OHM 1