AT0402CRD072K32L
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: AT0402CRD072K32L
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series AT
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance ±0.25%
Resistance 2.32 kOhms
Composition Thin Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
RES SMD 2.32K OHM 1/16W 0402