CC0100KRX5R5BB104
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: CC0100KRX5R5BB104
  • Package: 01005 (0402 Metric)
Parameters
Series CC
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 01005