CC0201MRX5R5BB225
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: CC0201MRX5R5BB225
  • Package: 0201 (0603 Metric)
Parameters
Series CC
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 2.2 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) 0.015" (0.39mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0201