CC0402KRX7R7BB682
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: CC0402KRX7R7BB682
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series CC
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 6800 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 6800PF 16V X7R 0402