CC0603JRNPOYBN151
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: CC0603JRNPOYBN151
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series CC
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 150 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 150PF 250V C0G/NPO 0603