CC0603KRX5R5BB225
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: CC0603KRX5R5BB225
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 2.2 µF
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603