CC0603KRX5R7BB105
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: CC0603KRX5R7BB105
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series CC
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
CAP CER 1UF 16V X5R 0603