CC0805JRNPOBBN100
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: CC0805JRNPOBBN100
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series CC
RoHS RoHS
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 10 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 10PF 500V C0G/NPO 0805