CC0805JRX7R9BB561
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: CC0805JRX7R9BB561
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 560 pF
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 560PF 50V X7R 0805