CC0805KRX5R5BB106
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: CC0805KRX5R5BB106
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 10 µF
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated 6.3V
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805