CC0805KRX7R0BB102
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: CC0805KRX7R0BB102
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805