CC1210MKX7R8BB475
  • Manufacturer: YAGEO
  • CONEVO NO: CC1210MKX7R8BB475
  • Package: 1210 (3225 Metric)
Parameters
Series CC
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 4.7 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210