Z8F082APH020EG
Z8F082APH020EG
  • Manufacturer: Zilog
  • CONEVO NO: Z8F082APH020EG
  • Package: 20-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Zilog
Series Encore!® XP®
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor eZ8
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity IrDA, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O 17
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 7x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Product Number Z8F082
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 18
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH