Z8F1601VN020SC
Z8F1601VN020SC
  • Manufacturer: Zilog
  • CONEVO NO: Z8F1601VN020SC
  • Package: 44-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Zilog
Series Encore!®
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor eZ8
Core Size 8-Bit
Speed 20MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 31
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Base Product Number Z8F1601
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 25
eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH